Alkin Reverse Osmosis Plants are designed and built to deliver water suitable for diverse utilization purposes and various industrial process requirements. They are ideal for small hotels, schools/ institutions, nursing homes, commercial establishments and light industries.
Inclusive of all taxes • Free Shipping
ALKIN SUPER 1000 is a heavy-duty industrial RO plant engineered for hotels, schools, institutions, nursing homes, commercial facilities and light industries. It delivers dependable large-scale purified water with advanced filtration and industrial-grade performance. :contentReference[oaicite:0]{index=0}
Maximum and average flow capacity up to 1000 litres per hour. :contentReference[oaicite:1]{index=1}
Advanced RO purification lowers TDS and removes dissolved impurities. :contentReference[oaicite:2]{index=2}
Pressure Sand Filter and Activated Carbon Filter provide multi-stage pre-treatment. :contentReference[oaicite:3]{index=3}
Integrated UF stage adds extra microbial safety layer. :contentReference[oaicite:4]{index=4}
Microprocessor-based controls with auto start/stop operation.
Heavy-duty skid mounted system built for continuous commercial use.
| Feature | Details |
|---|---|
| Maximum Flow | 1000 LPH |
| Average Flow | 1000 LPH |
| Inlet TDS | 500 – 2000 mg/L |
| Permeate TDS | < 100 mg/L |
| Recovery | 30% |
| Component | Details |
|---|---|
| PSF Capacity | 3000 LPH |
| ACF Capacity | 3000 LPH |
| Antiscalant Dosing | Yes |
| Dosing Tank | 20 Litres |
| High Pressure Pump | 3000 LPH, 2.5 KW |
| RO Membrane | 4" x 40" |
| Dimensions | 3000 x 1000 x 1700 mm |
| Weight | Approx. 480 KG |
| Power Supply | 415V AC, 3 Phase |
| Brand | Alkin Water |
| Model | ALKIN SUPER 1000 |
| Capacity | As per variant |
0 Verified Reviews
No reviews yet. Be the first to review!