Alkin Reverse Osmosis Plants are designed and built to deliver water suitable for diverse utilization purposes and various industrial process requirements. They are ideal for small hotels, schools/ institutions, nursing homes, commercial establishments and light industries.
Inclusive of all taxes • Free Shipping
ALKIN SUPER 3000 is a heavy-duty industrial RO plant designed for hotels, schools, institutions, nursing homes, commercial establishments and light industries. It delivers dependable high-capacity purified water with advanced multi-stage filtration technology. :contentReference[oaicite:0]{index=0}
Maximum and average flow capacity up to 3000 litres per hour. :contentReference[oaicite:1]{index=1}
Advanced reverse osmosis lowers TDS and removes dissolved impurities. :contentReference[oaicite:2]{index=2}
Pressure Sand Filter and Activated Carbon Filter with 6000 LPH capacity each. :contentReference[oaicite:3]{index=3}
Integrated UF stage adds enhanced microbial safety protection. :contentReference[oaicite:4]{index=4}
6000 LPH high pressure pump with 5.2 KW performance. :contentReference[oaicite:5]{index=5}
Industrial skid-mounted system made for continuous operation.
| Feature | Details |
|---|---|
| Maximum Flow | 3000 LPH |
| Average Flow | 3000 LPH |
| Inlet TDS | 500 – 2000 mg/L |
| Permeate TDS | < 100 mg/L |
| Recovery | 30% |
| Component | Details |
|---|---|
| PSF Capacity | 6000 LPH |
| ACF Capacity | 6000 LPH |
| Antiscalant Tank | 50 Litres |
| Micron Cartridge | 5 Micron, JEMBO 20" |
| High Pressure Pump | 6000 LPH, 5.2 KW |
| RO Membrane | 8" x 40" |
| UF | Yes |
| Dimensions | 4000 x 1000 x 1800 mm |
| Weight | Approx. 650 KG |
| Power Supply | 415V AC, 3 Phase |
| Brand | Alkin Water |
| Model | ALKIN SUPER 3000 |
| Capacity | As per variant |
0 Verified Reviews
No reviews yet. Be the first to review!